drone-nerede-kullanılır
Tarih: / Yazar: @dmin / Kategori Çekim, Genel

Drone Nerelerde Kullanılır ?

Drone veya insansız hava araçları, son zamanlarda birçok farklı iş dalı tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Özel olarak son yıllarda popüler olan dronelar; reklamcılıktan kargo taşımacılığına kadar birçok görevi üstlenebiliyor. Her ne kadar son zamanlarda tanınmaya başlansa da drone ya da İHA’ların geçmişi, 20. yüzyılın başlarına dayanıyor.

İlk olarak savunma sektöründe gözlem aracı olarak kullanılan dronelar, 20. yüzyılda ulaşımın zor olduğu alanlarda analizler yapmak maksadıyla tercih edilmişti. Askeri sektörde kullanılmasıyla birlikte, büyük bir topluluğun dikkatini çeken dronelar; artık kişisel kullanımın dışında ticari olarak da aktif şekilde seçiliyor.

Dronelar nasıl kontrol ediliyor?

Drone ve İHA pilotları, bu araçları uzaktan kontrol ederek uçurabiliyor. Temel uçuş metodlarını öğrendikten sonra kısa bir sürede droneları uçurmak mümkün olabiliyor. Temel olarak uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bu araçlar, kullanım alanına göre birçok değişik teknolojiyi barındırdığından dolayı kompleks bir yapıyla karşınıza çıkabiliyor.
Drone ve İHA’lar, genel olarak 2.4 GHz frekans bandında dört kontrol kanalıyla kablosuz biçimde çalışıyorlar. Bu frekans sisteminin seçildiği kumandalar şifreleme sistemiyle birbiriyle eşleniyor. Bir kere eşleşme sağlandığında her kullanımda kumandayla bağlantı otomatik şekilde sağlanıyor.

Drone’lar elbette kullanılacak maksada özel olarak üretiliyorlar. Bu sebeple fotoğraf ve video çekimi için tasarlanmış bir İHA’yla taşımacılık için kullanılacak drone’lar arasında teknik anlamda da gözle görülebilir farklar olabiliyor. Fakat, temelde bu araçlar, gövde, kontrol kartı, motor, pervaneler, batarya, alıcı ve uzaktan kumandadan oluşuyor.
Kumandaların üstündeki LCD ekranlar aracılığıyla sürüş sırasında çekimler de eşzamanlı olarak izlenebiliyor. Özel olarak inşaat sektöründe reklam maksadıyla kullanılan dronelar, çeşitli etkinlikler sırasında da seçilebiliyor. Hava çekimleri, özel olarak son birkaç yıldır video klipler için de epey fazla şekilde tercih ediliyor.
Bu alanlara ek olarak dronelara sürekli olarak yeni kullanım bölgeleri de açılıyor. Yani önümüzdeki senelerde bu araçların çok daha farklı işler için kullanılacağına şahit olacağız.

Reklamcılık

Droneların en sık kullanıldığı sektörlerden biri, az önce söylediğimiz reklamcılık sektörü. Havadan çekilen fotoğraf ve videolar, tanıtım maksadıyla sık şekilde tercih ediliyor. Dronelar doğrudan uzaktan kontrol edilip, belirli bir alanın fotoğrafları ya da videoları çekilebiliyor. Bu işlemler için drone altına konumlandırılan kamerayla birlikte çekimler uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor.

Taşımacılık

Dronelar, özel olarak kısa uzaklıklarda taşımacılık ve teslimat bölgelerinde de kullanılıyor. Bu ürünlerle posta dağıtımları birkaç ülkede başlatıldı. Aynı biçimde, internet aracılığıyla verilen yemek siparişlerinin gönderimi bu araçlarla yapılabiliyor. Amazon başı çekmek üzere e-ticaret sektöründeki birçok şirket de taşımacılık sektöründe dronelara yatırımlar yapıyor.

Taşımacılığın diğer bir kolu ise marketlerden yapılan alışverişlerin direkt olarak kapının önüne getirilmesi. Drone, alt bölümüne eklenen özel düzenek sayesinde yük taşıyabilir duruma geliyor. Bu şekilde torbalar, droneun altındaki özel alana yükleniyor ve kapıya kadar transfer edilebiliyor.

Yangın Söndürme

İHA’lar, uzun bir süredir havadan yangın söndürmede aktif rol üstleniyor. Genel olarak sık ağaçlık ve orman gibi alanlarda yani normal imkanlarla yangın söndürmenin aktif şekilde yapılamadığı durumlarda dronelar işi üstleniyor. Uzaktan kontrol edilen dronelar, özel haznelerindeki suyu havadan bırakarak yangın söndürmede aktif rol üstlenebiliyor.

Arama – Kurtarma Çalışmaları

Yangın söndürmede olduğu gibi yine ulaşılması zor yerlerde arama – kurtarma çalışmalarında da bu araçlar özellikle tercih ediliyor. Full HD kayıt alabilen bir kamera ve manyetik dalgaları algılayan bir duyargadan oluşan modül yardımıyla her drone bir arama – kurtarma cihazına dönüştürülebiliyor.
Video kamera havadan çekim yaparken, özel manyetik dalgaları algılayan duyarga ise yaşam belirtisinin olduğu alanları belirleyebiliyor. Bu özel kamera ve duyarga düzeneği, her türlü dronea eklenebiliyor. Bu metodla mevcut İHA’lar da bir arama kurtarma droneuna çevrilebiliyor. Bunun en büyük avantajı göl, nehir ve denizlerdeki boğulma vakalarında havadan tespitin mümkün olması.

Trafik Polisi Drone
Kara trafiği sebebiyle polisler bazen kuralları ihlal edenlerin tespitinde zorluk çekebiliyor. Ancak araçlar burada da yardıma yetişiyor ve polislerin görevini üstleniyor. Bu şekilde kuralları ihlal edenler havadan kolayca belirlenebiliyor. Bu yöntem şu an için pek sık tercih edilmiyor. Fakat gelecekte özellikle karadan takibin zor olduğu sıkışmış trafikte polisler de İHA’ları sık kullanacak gibi görünüyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın