drone-nedir
Tarih: / Yazar: @dmin / Kategori Çekim, Drone

Drone Nedir ?

Drone Nedir? Ne İşe Yarar?

Dronelar, uzaktan kumandayla kontrol aracılığı ile yönlendirilebilen insansız hava araçlarıdır. Dronelar ilk olarak 1916 yılında, askeri alanda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Günümüzde çok kişi tarafından hobi maksadıyla kullanılmaktadır.

Askeri kolda kullanılan dronelar hobi maksadıyla kullanılan dronelara göre büyük boyutlardadır. Askeri sektörde keşif amacıyla kullanılan dronelar, bomba atma teknolojisini de kapsarlar.

Drone Nerelerde Kullanılır?

Dronelar bir sürü sektörde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Droneların kullanıldığı sektörler, aşağıda verilmiştir.

Enerji : Doğalgaz ve boru sistemlerinin denetiminde kullanılır. Ayrıca insanların erişiminin kısıtlı olduğu bölgelerdeki arızalarda belirleme amaçlı olarak da kullanılır.

Medya : Profesyonel kamera donanımına sahip dronelar, dizi ve filmlerde sık sık kullanılmaktadır. Bu yöntemle dizi ve filmlerde havadan çekilmek istenen sahneler daha az gider ile çekilebilmekte.

Tarım : Teknolojinin giderek gelişmesiyle beraber droneların kullanım alanları gittikçe fazlalaşmıştır. Tarım sektöründe tarladaki ürünlerin ilaçlanması, sulanması maksadıyla kullanılır. Aynı sektörde, ekinlerin gelişimini takip etmek için de kullanılabilirler.

Trafik : Yol statüsü ve alternatif yollar hakkında bilgi toplamak maksadıyla kullanılırlar.

Kargo : Bilindiği gibi kargoların müşteriye ulaşma hızı kargo şirketleri için önemli bir faktördür. Mevcut metodlarla kargoları müşteriye teslim etmek daha uzun zaman aldığından, bazı kargo şirketleri kargolarını dronelar yoluyla göndermekteler.

Askeri : Çoğu ülkenin ordu envanterinde bulunan dronelar keşif ve saldırı maksadıyla kullanılmakta.

Hobi : Belirli şartlar çerçevesinde herkes drone alabiliyor. Bazı kişiler hobi olarak drone pilotluğu yapıyor ve belirli yerlerin fotoğraflarını ya da videolarını çekerek vakit geçiriyor.

Türkiye’de Drone Kullanım Kuralları

Türkiye’de drone kullanım koşullarını belirleyen kurum SGHM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)’dir. Eğer aldığınız drone 500 gramdan daha hafifse kayıtsız kullanabilirsiniz. 500 gramdan ağır olan dronelarıysa kesin bir şekilde SGHM’e kayıt ettirmeniz gerekiyor. Drone uçurabilmek için uçuş yasağı olmayan alanları seçmeniz gerekmektedir. SGHM tarafından belirlenen uçuş yasağı olan alanlar ise şu şekildedir.
– Havaalanlarının size en yakın pistinden 9 km mesafedeki alanlar,
– Fazlasıyla kalabalık alanlar,
– Askeri tesis ve binalar, hapishaneler, akaryakıt istasyonları, silah fabrikaları gibi bölgelerde drone uçurmak kesinlikle yasaktır. Bu bölgelerde drone uçuşu yapıldığında ve bu tespit edildiğinde ceza alabilirsiniz.
Özel olarak, 500 gramdan hafif olan dronelar da uçuş yasağı olan alanlarda uçurulamaz.

Etiketler:

Bir cevap yazın